loading

Kolba és Társai Építészstúdió

Székely Mihály u. 8.

Budapest, VI. ker. Székely Mihály u. 8.

generál tervezés: 2016-2017

kivitelezés: 2017-2018

nettó épített összterület: 550 m2

beruházás nettó költsége: kb. 150 millió HUF

Emeletráépítések, lakóház bővítés generál tervezése (engedélyezési és kiviteli terv)

 

Generál tervező: Kolba és Társai Építészstúdió Kft.

Vezető építész tervező: Kolba Mihály

Építésztervező munkatársak: Kern Anita, Jobbágy Ágnes, Miklós Bianka, Virágh Zoltán, Belányi Zsolt

Szerkezeti részlettervek: Barta Ferenc

Látványtervek: Belányi Zsolt

Statikus tervező: Engedélyezési terv: Péter Ferenc,

Kiviteli terv: Kurtyák Zsolt

Gépész tervező: Szigyártó Gábor

Elektromos tervező: Kapitor György

Tűzvédelem: Szabó Norbert


Részletek az engedélyezési terv műleírásából:

… A lift elhelyezésénél figyelembe vettük azt, hogy a belső udvar homlokzatára, ill. a meglévő lakások alaprajzának – helyiségeinek a rovására nem helyezhető el az új lift, a lépcsőházba sem lehet berakni a liftet. Emiatt került az a lépcsőház külső falára. Az tervezett liftnek üveg aknája lesz, transzparens módon illeszkedik a belső udvarba. Két ajtaja lesz a liftkabinnak, egy a lépcsőház pihenőjére nyílik (fél szintlépcsőzéssel elérhető), ill. egy a szemben lévő oldalon épített könnyed-karcsú szintenkénti hidakra nyílik, innen érhetőek el majd a szintek. Természetesen az 1. és 2. emeleten is becsatlakozik a fedett és nyitott belső függőfolyosó rendszerbe a liftből kiinduló híd szerkezet. Fontos a lift megépítése, hisz azt tapasztaltuk, hogy sok az idős lakó a házban…A lift elhelyezésének sajátossága miatt is indokolt a hátsó alacsonyabb szárnyon az emeletráépítés, hisz az utca felöli magasabb szárnyon épített tetőtér beépítést csak úgy lehet elérni nem a lépcsőház lépcsőszárnyán keresztül, ha majd körbe lehet menni a tervezett belső közlekedő hídon – új függőfolyosón.

A tervezett 7 db lakásból 6 db az utca és a hátsó zöld udvarra néz, mindegyik lakáshoz tartozik terasz. A hetedik lakás lakórésze a 3. emeleten tervezett, majd innen fel lehet jutni a lakás feletti ehhez a lakáshoz tartozó teraszra…

…Eklektikus történeti épületek tetőtér beépítéseinél fennáll egy építészeti – formai probléma: Hogyan tud a mai időkben épült új tetőtér beépítés úgy „illeszkedni” a régi 100 éves architektúrához, hogy ne legyen mesterkélt a régi építészeti eszközök mai használatával (pl. párkány, tagozatok, díszek, cserépfedés, magas tető, tégla kémények, stb. ráépítése mai építési technikával..)? Az általunk tervezett eternit burkolatú kialakítás lehetővé teszi azt, hogy formailag és anyagában ne szakadjunk el a történeti belvárosi tetőidomoktól – formáktól, de szoborszerű-plasztikus megjelenéssel a látható eresz elhagyásával (rejtett ereszkiképzéssel) egy illeszkedő és egyben mai architektúra jöhet létre véleményünk szerint…

 

Category

EmeletráépítésMeglévő épület bővítése

Date

június 3, 2017

Client

Share this Project